ترجمه رسمی چیست

  • حامد اصغری
  • تاریخ: 1399-06-29

ترجمه رسمی چیست؟

برای عده زیادی از افراد، پاسخ به این سوال که ترجمه رسمی چیست؟ به یک سردرگمی عجیب تبدیل شده است. حال آنکه دانستن ماهیت ترجمه رسمی و دلایل انجام چنین ترجمه‌ای تقریبا بنیان و اساس اصلی کار است. لازم به ذکر است این سوال که ترجمه رسمی چیست و چه کاربردی دارد، معمولا هم از جانب دانشجویان رشته مترجمی و هم از طرف بازار کار پرسیده می‌شود. بنابراین بهتر است در مطلبی کامل و جامع، به سوال مطرح شده پاسخ دهیم و به خوبی با این نوع ترجمه و ابعاد مختلف زبانی مثل ترجمه رسمی ترکی، ترجمه رسمی انگلیسی و همچنین ابعاد دیگرش مثل ترجمه پاسپورت، ترجمه اسناد و غیره آشنا شویم. بنابراین، بد نیست اندک زمانی را به مطالعه ادامه این مطلب اختصاص دهید و به خوبی از زبان دارالترجمه رسمی تبریز با این موضوع آشنا شوید.

ترجمه رسمی چه کاربردی دارد؟

برای آگاهی بهتر در مورد ماهیت ترجمه رسمی بهتر است ابتدا از کاربرد آن آگاه شویم. مسلما تاکنون شما با متونی که در وکالتنامه‌ها و قراردادهای سنگین همکاری و غیره نوشته می‌شوند، روبرو شده‌اید و احتمالا به میزان سختی مطالعه چنین متن‌هایی نیز پی برده‌اید. حال آنکه برای مکاتبات قانونی، رسمی و حقوقی در سطوح مختلف از جمله در سطح بین الملل باید از چنین زبان قاطع و مشخصی استفاده کرد. از این رو، ترجمه رسمی در چنین موقعیتی نقش خود را ایفا کرده و به دقیق‌ترین شکل ممکن منظور از یک نوشته را به خوبی بیان می‌کند. از این رو در مکاتبات مختلف، قراردادها، اسناد، مدارک، گواهینامه‌ها و بسیاری از حوزه‌های دیگر، مترجم رسمی با نهایت دقت و تمرکز اقدام به ترجمه رسمی این متون کرده و نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند.

چرا ترجمه رسمی مهم است؟

دانشجویان رشته مترجمی زبان انگلیسی به خوبی بر این موضوع واقف هستند که ترجمه یعنی عمل دستکاری در متن اصلی. اما در ترجمه رسمی شما هیچ اجازه‌ای برای دستکاری و پس و پیش کردن لغات و کلمات نخواهید داشت. چرا که ممکن است چنین کاری به سوء تفاهم در یک قرارداد یا مکاتبه یا هر نوشته قانونی دیگری منجر شود. از این رو، ترجمه رسمی اهمیت فوق العاده زیادی به دست می‌آورد. به همین دلیل است که اجازه انجام چنین ترجمه‌ای غالبا به هر مترجمی داده نمی‌شود و شما برای تبدیل شدن به یک مترجم رسمی باید آزمون‌های بسیار سختی را پشت سر بگذارید تا به اهمیت کار خود بیشتر و بهتر آگاه شوید.

هزینه ترجمه رسمی چقدر است؟

با توجه به اینکه نرخ ترجمه رسمی همه ساله توسط اداره کل امور و اسناد مترجمان رسمی اعلام می‌شود، شما می‌توانید در فایل پی دی اف هزینه ترجمه رسمی از آخرین قیمت ترجمه رسمی باخبر شوید. لازم به ذکر است که در این فایل به صورت کامل و جامع به موضوع مبلغ هزینه ترجمه رسمی پرداخته شده و اگر با دقت آن را مطالعه نمایید. به خوبی از این موضوع آگاه خواهید شد.

کدام دارالترجمه رسمی بهتر است؟

پس از آگاهی از چیستی ترجمه رسمی، مطمئنا یافتن دارالترجمه مناسب برای شما بسیار مهم خواهد بود. در واقع، شما باید دارالترجمه‌ای را برای ترجمه اسناد و مدارک، ترجمه پاسپورت، ترجمه گواهینامه‌ها و سایر متون رسمی و قانونی خود انتخاب کنید که از مترجمان رسمی و حرفه‌ای بسیار خوبی برخوردار است. در این بین، دارالترجمه رسمی تبریز با سابقه‌ای چندین ساله، مترجمانی را برای خود انتخاب کرده که هر یک می‌توانند در ترجمه رسمی اسناد و مدارک شما عملکرد بی نظیری داشته باشند. مترجمان دارالترجمه رسمی نه تنها کیفیت فوق العاده‌ای در ترجمه ارائه می‌دهند بلکه از سرعت عمل بالایی نیز برخوردار بوده و در اسرع وقت شما را به خواسته خود می‌رسانند.

ترجمه رسمی ترکی و انگلیسی

دارالترجمه رسمی تبریز به عنوان اولین دارالترجمه دو زبانه در شهر تبریز می‌تواند به ارائه خدمات ترجمه رسمی ترکی در تبریز و ترجمه رسمی انگلیسی در تبریز بپردازد. در حقیقت شهروندان تبریز، اردبیل و ارومیه و سایر شهرهایی که فاصله چندانی با این دارالترجمه رسمی ندارند، می‌توانند مدارک خود را به صورت حضوری در اختیار آن قرار دهند و در اسرع وقت فایل ترجمه شده آنها را دریافت نمایند. ناگفته نماند که این دارالترجمه خدمات دیگری نظیر ترجمه مقاله، ترجمه کتاب و ترجمه خبر نیز به زبان های مختلف در اختیار مشتریان قرار می دهد.

ترجمه رسمی ترکی در تهران

آنچه که در بالا ذکر شد به منزله این نیست که در ترجمه رسمی ترکی فقط در تبریز، اردبیل یا ارومیه ارائه می‌شود. در این راستا، بهتر است بدانید که با راه اندازی سرویس ترجمه رسمی آنلاین در دارالترجمه رسمی تبریز، امکان انجام ترجمه رسمی ترکی در تهران، ترجمه رسمی ترکی در مشهد و سایر شهرها نیز به صورت اینترنتی توسط دارالترجمه رسمی تبریز به وجود آمده است. همچنین در همه این شهرها شما می‌توانید از مزایای ترجمه رسمی انگلیسی دارالترجمه رسمی تبریز به راحتی برخوردار شوید.  

دیدگاهی وجود ندارد


یک دیدگاه ارسال کنید